IVAN MESÍK: "Individuálne tréningy ma posúvajú stále viac a viac dopredu..."

21.03.2023

Ivan nám prezradil, či vo svojom voľnom čase medzi každodenné tímové tréningy zaraďuje tiež individuálne, aj prečo sa rozhodol opustiť Slovensko a pokračovať vo svojej kariére v zahraničí. 


Ivan Mesík 
je 21 ročný slovenský profesionálny futbalista obliekajúci v súčasnej dobe dres talianskej Delfino Pescara 1936, ktorá bojuje o postup v Serii C.
Ivan začal svoju kariéru v mládežníckych kategóriách Dukly Banská Bystrica. Jeho kroky pokračovali do Spartaku Trnava, kde zažil debut na seniorskej úrovni. Svojimi výkonmi, najmä v pohárovej Európe, zaujal dánsky prvoligový klub FC Nordsjælland. Sem sa v roku 2019 sťahoval ako druhý Slovák v histórií klubu (pred ním to bol Stanislav Lobotka, momentálne hrajúci v SSC Neapol). Medzi jeho ďalšie klubové medzizastávky patrili nórské kluby Stabæk Fotball a Odds BK.

Základné informácie:

Miesto narodenia: Banská Bystrica
Vek: 21 rokov
Futbalový post: stredný obranca
Futbalové pôsobiská: Dukla Banská Bystrica do U15, Spartak Trnava od U16 až po A - tím, FC Nordsjælland, Stabæk Fotball, Odds BK a v súčasnosti Delfino Pescara 1936
Reprezentácia SR: U17, U19, U21

Mal si kvalitnú zápasovú prax a bol si neoddeliteľným pilierom v obrane aj počas európskeho ťaženia. Prečo si sa rozhodol opustiť Trnavu v mladom veku ? 
"Rozhodol som sa, pretože Nordsjælland mal záujem o moje služby už dlhšie obdobie. Sám som cítil, že aj keď som mal dostatočnú zápasovú prax a v Spartaku som sa cítil dobre, tak to bude pre mňa krok vpred, ktorý mi do mojej kariéry pomôže."

Prestúpil si do Dánska, kde si nasledoval kroky Stana Lobotku. Aké sú tvoje skúsenosti z
FC Nordsjælland?
"Čo sa týka dánskeho Fc Nordsjælland, tak je to špička v Európe v práci s mladými a talentovanými hráčmi, ktorých vychovajú pre veľký futbal. Keď sa naskytla táto príležitosť ďalej sa rozvíjať a napredovať v tomto klube, neváhal som."

Od jarnej časti obliekaš dres tretoligovej Pescary. Čo ťa motivovalo k zmene klubu?
"K zmene nového pôsobiska ma motivovala hlavne vízia a plány klubu, ktoré mi boli predostreté po prvých rozhovoroch. Takisto aj štýl futbalu, akým sa klub, tím, prezentuje."

Ako zatiaľ hodnotíš tvoje pôsobenie na Apeninskom polostrove?
"Tak pôsobím tu ešte len 3 mesiace ale musím povedať, že som si tu rýchlo zvykol. Adaptoval sa na taliansky futbal pomerne rýchlo, takže celkovo to zatiaľ vnímam pozitívne."

Kto má doposiaľ najväčší vplyv na teba, ako hráča, v tvojej futbalovej kariére?
"Najväčší vplyv mali už od detstva rodičia, hlavne otec, ktorý ma neustále podporoval a venoval sa mi. Takisto všetci tréneri, pod ktorými som pôsobil a mohol sa od nich učiť. Takisto, ako aj od niektorích hračov, s ktorými som hrával."

Vráť sa do svojho detstva. Skús si spomenúť, koľko času si strávil sám s loptou, resp. s niekým, kto ti mimo tímového tréningu pomáhal na sebe pracovať. Bolo to podľa teba dôležité?
"Áno spomínam si. Na ihrisku som bol doslova non-stop. Väčšinou to bol otec, s ktorým som si vždy kopal. Dokonca si pamätám, že som chodil na ihrisko sám. Vyhadzoval som si loptou a snažil sa ju spracovať prvým dotykom."

Aký máš názor na individuálne tréningy? Máme namysli napríklad futbalové, atletické tréningy, či návštevu fyzioterapeuta. Je to dôležité aj pre profesionálneho futbalistu?
"Každý mladý futbalista by si mal uvedomiť, že ak chce niečo vo svojej kariére dosiahnuť, tak bez individuálnych tréningov to nepôjde. Futbalista sa potrebuje rozvíjať a zlepšovať v každom smere, či je to silový, atletický alebo iný typ tréningu."

Vieš nám v krátkosti povedať, prečo si myslíš, že individuálny tréning, teda to čo robíš mimo tréningového procesu sám pre seba, je dôležitý?
"V krátkosti len poviem že osobne si myslím ze individuálne tréningy ma posúvajú stále viac a viac dopredu a bez nich by som nebol tam kde som teraz."

V rámci svojej mladej kariéry máš už aj viaceré zahraničné skúsenosti. Všimol si si, či aj zahraniční hráči, spoluhráči, využívajú služby súkromných trénerov? Napríklad fyzio, futbal, atletika a pod.?
"Áno, viem že všetci hráči, s ktorými som pôsobil alebo pôsobím, ale hlavne s tými, s ktorymi som v neustálom kontakte, trénujú vo voľnom čase so súkromnými trénermi. Takisto navštevujú maséra alebo fyzioterapeuta."

Je individuálna príprava pre teba podstatná aj teraz počas sezóny? Máš individuálne tréningové plány?
"Áno. trénujem individuálne aby som bol vždy 100% pripravený. Dostávam plány od klubu alebo od osobného trénera, ktoré sú podstatné, aby som sa udržal v dobrej športovej kondícii počas celého roka, nie len v prípravnom období." 

Ďakujeme za rozhovor Ivan. V mene RIOSO ti držíme palce v tvojej futbalovej kariére!
"Aj ja ďakujem organizácií RIOSO! Bolo mi potešením spraviť tento rozhovor. Na záver chcem pozdraviť všetkých mladých hráčov a odporučiť im, že nech na sebe tvrdo pracujú, aby dosiahli v ich kariére to, o čom snívajú. Ahojte! Držte sa ;) Ivan.."