MAREK HLINKA: "Dnes dokážu všetci behať a kopať do lopty ale najväčší rozdiel robí individuálna príprava,..."

11.05.2023
Marek s kapitánskou páskou v aktuálnom klube FC Trinity Zlín
Marek s kapitánskou páskou v aktuálnom klube FC Trinity Zlín

Čas na pár otázok si našiel slovenský futbalista Marek HLINKA, ktorý v aktuálnej sezóne oblieka dres českého prvoligového mužstva FC Trinity Zlín.  Prečo išiel hrávať do Gruzínska? Aké bolo jeho detsvo? Kde zažil víťaznú sezónu alebo čo je dôležité v živote mladého športovca? Dočitate sa v krátkom interview.

Marek Hlinka začal svoju kariéru v Dukle Banská Bystrica. Ako úspešný odchovanec si prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami a zaslúžil si svojou tvrdou prácou šancu v prvoligovom seniorskom tíme. Svojími výkonmi zaujal reprezentačných trénerov Slovenska v kategóriách U19 a U21. Po kvalitných výkonoch sa sťahoval prvý krát do zahraničia, kde si prešiel viacerými hráčskymi zastávkami, vrátane "gruzínskeho dobrodružstva."
"Slovenský legionár" má za sebou náročné obdobie. Bojoval s náročnou plúcnou embóliou. Po futbalovej prestávke sa však vrátil na zelené trávniky a vybojoval si opäť miesto v základnej zostave provligového Zlínu, aj vďaka prísnemu režimu a individuálnej príprave.

Základné informácie:

Miesto narodenia: Banská Bystrica
Vek: 32
Futbalový post: Defenzivný záložník ,stredný stredový obranca
Aktualne pôsobisko: FC Trinity Zlín
Futbalové pôsobiská: Dukla Banská Bystrica, Dukla Praha, Spartak Trnava, MFK Skalica, Banik Ostrava, Torpedo Kutaisi, FC Trinity Zlín
Reprezentácia SR: U19, U21


Ahoj Marek, v prvom rade ďakujeme, že si si našiel čas na krátky rozhovor pre športovú organizáciu RIOSO. Máš bohaté skúsenosti s viacerých klubov, v ktorých si pôsobil. Jedna je aj netradičná športová zastávka, v gruzínskom Torpedo Kutasi. Prečo si sa rozhodol stráviť čas kariéry práve tam?

"Po konci zmluvy v Baníku Ostrava o mňa prejavilo Torpedo veľký záujem. Pozvali si ma na pár dní do Gruzínska, kde mi ukázali kultúru, predostreli mi víziu klubu. Vyhrali domácu ligu, čím sa kvalifikovali do predkola LM (Liga Majstrov), čo bolo pre mňa najlákavejšie, kedže som ešte európske súťaže nehral. Samozrejme, bola to aj zaujímavá ponuka po finančnej stránke."

Aké su podmienky v gruzínskej lige v porovnaní s tými na Slovensku alebo v Česku?

"V Gruzínsku su iba dve mužstvá, ktoré by sa mohli rovnať zázemím slovenskej alebo českej lige. Dinamo Batumi a Dinamo Tbilisi. Tieto kluby majú výborne tréningové podmienky, veľké štadióny, dobré zázemie. Ostatné kluby sú na nižšej úrovni. ˇČo sa týka hráčoov, tí sú tam skvele technicky vybavení do situacií 1 na 1. Po taktickej stránke je to ale slabšie."

Na ktoré svoje pôsobisko spomínaš najradšej a prečo?

"Najradšej spomínam na Baník Ostrava, na postupový rok z druhej českej ligy. Vytvorila sa tam skvelá partia. Na zápasy chodilo priemerne 8 tisíc divákov, ktorí nás hnali za postupom doma, aj na vonkajších zápasoch. Cieľ sme splnili! Postúpili sme a začali oslavy, ako ked by sme vyhrali titul. To mesto žilo futbalom. Takže, na Baník spomínam veľmy rád."

Máš nejakú negatívnu skusenost v rámci svojej futbalovej keriéri v rámcu klubu, v ktorom si pôsobil?

"Vyslovene negatívnu ani nie. Jedine, keď som odchádzal z Gruzínska, tak som sa dost dlho ťahal o posledné peniaze, ktoré mi mali byť vyplatené na základe zmluvných podmienok. Inak mám zatiaľ asi v kariére štastie, že ma negatívne skúsenosti obchádzajú." 

Momentálne pôsobíš v českom Zlíne. Ako hodnotíš prebiehajúcu sezónu, či už po individuálnej stránke alebo podľa tímových cieľov, ktoré ste si stanovili na začiatku sezóny?

"Tak po individuálnej stránke som rád, že som sa vrátil po dlhom čase do zápasového kolotoča, kedže som bol pol roka zranený. Usadil som sa znova v základnej zostave, takže po tejto stránke vládne spokojnosť. Horšie je to už s našími výsledkami. Tam určite nevládne spokojnosť.  Naše ciele boli vyžšie, ako sa momentálne v tabuľke nachádzame."

Stretol si sa aj v týchto ligách so spoluhráčmi, ktorí venujú svoj voľný čas individuálnym tréningom?

"Samozrejme. V každom mužstve, kde som bol, sa hráčii pripravujú aj individuálne. Bez toho nie je možné hrať futbal na najvyššej úrovni. Dnes dokážu všetci behať a kopať do lopty ale najväčšíi rozdiel robí individuálna príprava, či už v posilňovni alebo špeciálne cvičenia na ihrisku."

Ktorý tvoj spoluhráč obetoval najviac času individuálnym tréningom a aký to malo na neho vplyv?

"Ťažko vybrať jedného. Ak už musím, tak by som vybral Petra Jirácka, kterého som spoznal v Zlíne. Peter mal už zas sebou mužstvá ako Plzeň, Sparta, Wolfsburg, Hamburg, Jablonec ci Česká repre. Ten borec bol každý deň prvý v kabíne. Pred treningom vždy 30 minút cvičil svoje špeciálne cvičenia a vo voľnom čase stále chodil behať na kondíciu. Neskutočné na hráča, ktorý mal už 34 rokov a už vôbec nemusel trénovať."

Je podľa teba potrebné robiť niečo navyše vo svojom voľnom čase? buď sám alebo s iným trénerom?

"Samozrejme, je potrebné trénovať aj mimo tréning. Za mňa je najlepšie s trénerom. Ten presne vie, čo potrebujem. Dokáže nastavit správny tréningový plán, aby som sa posúval vpred, a aby to trénovanie malo hlavne význam."

Ked si spomenieš na svoje detstvo, ako si ho trávil, keď si nebol na klubovom tréningu?

"Ja na svoje detstvo spomínám strašně rád. Po škole som si urobil domáce úlohy a hneď som bežal za kamarátmi na ulicu. Hrali sme futbal, hokej, tenis a všetky možné aktivity, ktoré nás napadli, až do večera. Moje detstvo bolo plné hier na ulici. Bohužiaľ, dnešná mládež to má nastavené trošku inak. Je dosť smutný fakt."

Čo je podľa teba doležité pre mladého športovca?

"Dôležité je, aby to športovca hlavne bavilo. Mal by mať pre šport vášeň a videť v tom, čo robí zmysel. Tiež som futbal nezačínal hrať s tým, že sa ním budem živiť. Začal som s ním, lebo ma to bavilo a mal som preňho veľku vášeň. Až časom to prerástlo do profi, za čo som rád."

Mal si niekedy počas svojej kariéry v rámci tréningov zahrnutú atletiku alebo gymnastiku?

"Bohužiaľ, nemal. Ja, keď som začínal, všetko sústredilo iba na futbal. Dnes však viem, že to bola chyba. Mohol som mať kvalitnejšie pohybové zručnosti a váčšiu výhodu vo futbale."

Ako si mladý športovec môže zlepšiť svoju športovú výkonnosť?

"Športová výkonnosť sa dá zlepšiť po viacerých stránkach. Či už je to individuálna príprava v posilňovni alebo individuálne zručnosti na ihrisku. Dôležitá je dobrá regenerácia a strava."

Prečo je dôležité, aby športovec dodržiaval správnu stravu? V čom ho to môže ovplivniť?

"Správna strava je dôležitá pre športový výkon. Ak chce športovec podávať maximálne výkony, musí do seba dostať kvalitnú stravu, aby mal dostatok energie na svoj výkon."

Aké je podľa teba vhodná prevecnia pred zraneniami, s ktorými musíš ako futbalista čeliť?

"Ja by som povedal, že prevenciou môže byť všetko, čo sme si teraz povedali. Či je to správna strava, dostatočná regenerácia, individuálny tréning. Všetko to má súvis stým, aby sa športovec nezranil."

Marek, ďakujeme za rozhovor a prajeme ti ešte veľa úspešných futbalových zápasov!

"Aj ja Vám ďakujem a prajem veľa síl, radosti a hlavne veľa úspěšne vychovaných športovcov!" :-)