sk-MAREK HLINKA: "Dnes dokážu všetci behať a kopať do lopty ale najväčší rozdiel robí individuálna príprava,..."

17.11.2023
Marek s kapitánskou páskou v aktuálnom klube FC Trinity Zlín
Marek s kapitánskou páskou v aktuálnom klube FC Trinity Zlín

Čas na pár otázok si našiel slovenský futbalista Marek HLINKA, ktorý v aktuálnej sezóne oblieka dres českého prvoligového mužstva FC Trinity Zlín.  Prečo išiel hrať do Gruzínska? Aké bolo jeho detsvo? Kde zažil víťaznú sezónu? Čo je dôležité v živote mladého športovca? Dočítate sa v krátkom interview.

Marek Hlinka začal svoju kariéru v Dukle Banská Bystrica. Ako úspešný odchovanec si prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami a tvrdou prácou si zaslúžil miesto v prvoligovom seniorskom tíme. Svojími výkonmi zaujal reprezentačných trénerov Slovenska v kategóriách U19 a U21. Po kvalitných výkonoch sa sťahoval prvýkrát do zahraničia, kde si prešiel viacerými hráčskymi zastávkami, vrátane "gruzínskeho dobrodružstva."
"Slovenský legionár" má za sebou aj ťažké obdobie. Bojoval s náročnou pľúcnou embóliou. Po futbalovej prestávke sa však vrátil na zelené trávniky. Opäť si vybojoval miesto v základnej zostave provligového Zlínu, aj vďaka prísnemu režimu a individuálnej príprave.

Základné informácie:

Miesto narodenia: Banská Bystrica
Vek: 32
Futbalový post: Defenzivný záložník ,stredný stredový obranca
Aktualne pôsobisko: FC Trinity Zlín
Futbalové pôsobiská: Dukla Banská Bystrica, Dukla Praha, Spartak Trnava, MFK Skalica, Banik Ostrava, Torpedo Kutaisi, FC Trinity Zlín
Reprezentácia SR: U19, U21


Ahoj Marek, v prvom rade ďakujeme, že si si našiel čas na krátky rozhovor pre športovú organizáciu RIOSO. Máš bohaté skúsenosti z viacerých klubov, v ktorých si pôsobil. Jedna je aj netradičná športová zastávka v gruzínskom Torpedo Kutasi. Prečo si sa rozhodol stráviť časť kariéry práve tam?

"Po konci zmluvy v Baníku Ostrava o mňa prejavilo Torpedo veľký záujem. Pozvali si ma na pár dní do Gruzínska, kde mi ukázali kultúru, predostreli mi víziu klubu. Vyhrali domácu ligu, čím sa kvalifikovali do predkola LM (Liga Majstrov), čo bolo pre mňa najlákavejšie, keďže som ešte európske súťaže nehral. Samozrejme, bola to aj zaujímavá ponuka po finančnej stránke."

Aké su podmienky v gruzínskej lige v porovnaní s tými na Slovensku alebo v Česku?

"V Gruzínsku su iba dve mužstvá, ktoré by sa mohli rovnať zázemím slovenskej alebo českej lige. Dinamo Batumi a Dinamo Tbilisi. Tieto kluby majú výborne tréningové podmienky, veľké štadióny, dobré zázemie. Ostatné kluby sú na nižšej úrovni. ˇČo sa týka hráčoov, tí sú tam skvele technicky vybavení do situacií 1 na 1. Po taktickej stránke je to ale slabšie."

Na ktoré svoje pôsobisko spomínaš najradšej a prečo?

"Najradšej spomínam na Baník Ostrava, na postupový rok z druhej českej ligy. Vytvorila sa tam skvelá partia. Na zápasy chodilo priemerne 8 tisíc divákov, ktorí nás hnali za postupom doma, aj na vonkajších zápasoch. Cieľ sme splnili! Postúpili sme a začali oslavy, ako ked by sme vyhrali titul. To mesto žilo futbalom. Takže, na Baník spomínam veľmi rád."

Máš negatívnu skusenost v rámci svojej futbalovej kariéry v rámcu klubu, v ktorom si pôsobil?

"Vyslovene negatívnu ani nie. Jedine, keď som odchádzal z Gruzínska, tak som sa dost dlho ťahal o posledné peniaze, ktoré mi mali byť vyplatené na základe zmluvných podmienok. Inak mám zatiaľ asi v kariére štastie, že ma negatívne skúsenosti obchádzajú." 

Momentálne pôsobíš v českom Zlíne. Ako hodnotíš prebiehajúcu sezónu, či už po individuálnej stránke alebo podľa tímových cieľov, ktoré ste si stanovili na začiatku?

"Tak po individuálnej stránke som rád, že som sa vrátil po dlhom čase do zápasového kolotoča, keďže som bol pol roka zranený. Usadil som sa znova v základnej zostave. Po tejto stránke vládne spokojnosť. Horšie je to už s našími výsledkami. Tam určite nevládne spokojnosť.  Naše ciele boli vyššie, ako sa momentálne v tabuľke nachádzame."

Stretol si sa v týchto ligách so spoluhráčmi, ktorí venujú svoj voľný čas individuálnym tréningom?

"Samozrejme! V každom mužstve, kde som bol, sa hráči pripravujú aj individuálne. Bez toho nie je možné hrať futbal na najvyššej úrovni. Dnes dokážu všetci behať a kopať do lopty, ale najväčší rozdiel robí individuálna príprava, či už v posilňovni alebo špeciálne cvičenia na ihrisku."

Ktorý tvoj spoluhráč obetoval najviac času individuálnym tréningom a aký to malo na neho vplyv?

"Ťažko vybrať jedného. Ak už musím, tak by som vybral Petra Jirácka, ktorého som spoznal v Zlíne. Peter mal už za sebou mužstvá ako Plzeň, Sparta, Wolfsburg, Hamburg, Jablonec, či Česká repre. Ten borec bol každý deň prvý v kabíne. Pred tréningom vždy 30 minút cvičil svoje špeciálne cvičenia. Vo voľnom čase stále chodil behať na kondíciu. Neskutočné na hráča, ktorý mal už 34 rokov a už vôbec nemusel trénovať."

Je podľa teba potrebné robiť niečo navyše vo svojom voľnom čase? Buď sám alebo s iným trénerom?

"Samozrejme, je potrebné trénovať aj mimo tréning. Za mňa je najlepšie s trénerom. Ten presne vie, čo potrebujem. Dokáže nastavit správny tréningový plán, aby som sa posúval vpred, a aby to trénovanie malo hlavne význam."

Ako si trávil svoje detstvo, keď si nebol na klubovom tréningu?

"Ja na svoje detstvo spomínám strašně rád. Po škole som si urobil domáce úlohy. Hneď potom som bežal za kamarátmi na ulicu. Hrali sme futbal, hokej, tenis a všetky možné aktivity, ktoré nás napadli, až do večera. Moje detstvo bolo plné hier na ulici. Bohužiaľ, dnešná mládež to má nastavené trošku inak. Je to dosť smutný fakt."

Čo je podľa teba dôležité pre mladého športovca?

"Dôležité je, aby to športovca hlavne bavilo. Mal by mať pre šport vášeň a videť v tom, čo robí zmysel. Tiež som futbal nezačínal hrať s tým, že sa ním budem živiť. Začal som s ním, lebo ma to bavilo. Mal som preňho veľkú vášeň. Až časom to prerástlo do profi, za čo som rád!"

Mal si niekedy počas svojej kariéry v rámci tréningov zahrnutú atletiku alebo gymnastiku?

"Bohužiaľ, nemal. Ja, keď som začínal, všetko sústredilo iba na futbal. Dnes však viem, že to bola chyba. Mohol som mať kvalitnejšie pohybové zručnosti a väčšiu výhodu vo futbale."

Ako si mladý športovec môže zlepšiť svoju športovú výkonnosť?

"Športová výkonnosť sa dá zlepšiť po viacerých stránkach. Či už je to individuálna príprava v posilňovni alebo individuálne zručnosti na ihrisku. Dôležitá je dobrá regenerácia a strava."

Prečo je dôležité, aby športovec dodržiaval správnu stravu? V čom ho to môže ovplyvniť ?

"Správna strava je dôležitá pre športový výkon. Ak chce športovec podávať maximálne výkony, musí do seba dostať kvalitnú stravu, aby mal dostatok energie na svoj výkon."

Aké je podľa teba vhodná prevecnia pred zraneniami, ktorým musíš ako futbalista čeliť?

"Ja by som povedal, že prevenciou môže byť všetko, čo sme si teraz povedali. Či je to správna strava, dostatočná regenerácia, individuálny tréning. Všetko to má súvis s tým, aby sa športovec nezranil."

Marek, ďakujeme za rozhovor a prajeme ti ešte veľa úspešných futbalových zápasov!

"Aj ja Vám ďakujem a prajem veľa síl, radosti a hlavne veľa úspěšne vychovaných športovcov!" :-)